Akademia

Jak się uczyć, żeby się nauczyć ? Efektywna nauka w 7 krokach

Skuteczna nauka: czy każdy może uczyć się efektywnie?

Jak to jest, że kelner podchodząc do stolika, zbiera od wszystkich zamówienia, bardzo często wcale nic nie notując? Jakimś magicznym sposobem utrwala sobie całe menu w głowie i dostarcza przepięknie pachnące zamówienie tuż pod Twój nos bez pomyłki?

Albo wyobraź sobie sytuację, w której przedstawiasz się grupie nowych osób, które w odpowiedzi zasypują Cię swoimi imionami. Równie dobrze mogłyby mówić w nieznanym języku, bo i tak już nic nie pamiętasz, prawda? Ja mam tak dość często!

 

Skoro jesteś tu ze mną, zastanawiasz się pewnie jak to zrobić, żeby nie marnować więcej czasu na patrzenie się w kartki książek czy ekrany komputerów bez efektów i w końcu zrobić to raz, a dobrze i w szybkim tempie zapamiętać wszystkie informacje. W skrócie: zacząć uczyć się efektywnie!

Dlaczego jednym nauka przychodzi super łatwo, a inni nie potrafią się nawet na chwilę skupić i zapamiętać najważniejszych informacji? Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta.

Dlaczego?

Odpowiedź jest w każdym z nas. Jesteśmy jednymi, jedynymi takimi osobami na całym świecie i nie ma drugiej takiej, która wygląda i myśli jak jak ja czy Ty (no chyba, że masz bliźniaka, wtedy przynajmniej możecie tak samo wyglądać) stąd też nie ma jednej prostej drogi do opanowania zasad do efektywnej nauki.

Teraz pewnie myślisz: “Już po mnie, nigdy się tego w takim razie nie nauczę”. Na szczęście jest tak dużo różnych sposobów, by szybciej przyswoić nową wiedzę, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Zanim jednak zaczniemy mówić o tym jak się uczyć efektywnie i rozpracowywać techniki zapamiętywania, musimy zdecydowanie powiedzieć sobie co to właściwie jest ta efektywność i na czym ona polega. Warto byłoby w końcu wiedzieć, co się chce osiągnąć.

Dla jednych może być to szybkie przygotowanie do egzaminu, sprawdzianu czy kartkówki albo nauka sposobów na ładne i skuteczne notatki (np. mapy myśli). Inni powiedzą, że chcieliby poczuć satysfakcję na koniec dnia, kończąc swoje zadania i powtarzanie w krótszym czasie. Jeszcze inni będą chcieli skupić się na koncentracji na wynikach, więc wyznacznikiem efektywności będzie 5 na koniec roku z matematyki bo inaczej ich życie się skończy i nie będzie sensu robić już nic więcej.

Po pierwsze określ swój cel! Jeśli chcesz dobrze zdać test, super! Jeśli chcesz przygotować się do kartkówki nie w 3 dni, tylko 10 minut przed zajęciami, spoko! Jeśli marzy Ci się poczucie spokoju bo będziesz czuć, że nie ma materiału, którego się nie nauczysz, ekstra!

Ważne, żeby określić swoją definicję efektywności i przede wszystkim nie zapomnieć o świętowaniu, kiedy uda nam się ten cel osiągnąć!

Chcę się podzielić tu z Tobą technikami, które sam stosuję na co dzień. Pamiętaj, że nie musisz stosować wszystkich 7 technik od razu i jednocześnie. Najlepiej jak spróbujesz każdej z nich po kolei.

Rób wszystko na spokojnie i sprawdź na własnej skórze, która odpowiada Ci najbardziej w konkretnych sytuacjach. Przekonasz się wtedy, która przychodzi Ci łatwiej niż pozostałe i zaraz się okaże, że nie wiesz kiedy, jak Twoje możliwości zapamiętywania osiągną zupełnie nowy poziom.

Istnieją jednak pewne zasady… nic nie przychodzi od tak. Pamięć ma to do siebie, że wymaga systematyczności. Już pewnie domyślasz się, co działa w tym przypadku najlepiej: powtarzanie.

 

umów się od razu na bezpłatną konsultację

Kliknij w poniższy przycisk i wybierz datę i godzinę, która najbardziej Ci odpowiada

Żaden temat nie wejdzie Ci do głowy od razu. Wymaga czasu i przygotowania Twojej pamięci, a raczej zrobienia w niej trochę miejsca na nowe informacje. Na szczęście zapamiętywanie nie musi być wcale czasochłonne, a sam proces może być nawet przyjemny. Badania pokazują, że nawet 40 sekund powtórki materiału, którego się uczysz pozwoli Ci przyswoić i zapamiętać dużo więcej!

Chciałbym pokazać Ci technikę zapamiętywania przedstawioną przez Tony’ego Buzan’a – guru mnemotechnik (technik zapamiętywania), autora koncepcji map myśli, który stworzył, moim zdaniem, całkiem fajny proces, jak lepiej wykorzystać  możliwości naszych mózgów.

Jak powtarzać trudny materiał?
Jak powtarzać trudny materiał?

Jak widzisz powyżej, nie trzeba wcale poświęcać mnóstwa czasu, żeby zacząć uczyć się efektywnie. Zobacz, że wracasz do treści, do treści, których się uczysz nawet długo po tym, jak zetkniesz się z nimi po raz pierwszy. Efektywna nauka jest już na wyciągnięcie ręki, poniżej znajdziesz cały proces krok po kroku.

 

Jeśli chcesz sprawdzić jak wygląda skuteczna nauka na własnej skórze i jeśli się uczyć to uczyć efektywnie? Poniżej przedstawiam model powtarzania nowego materiału, zaproponowany przez wspomnianego już wcześniej Toney’ego Buzan’a:

  1. Po pierwszej godzinie nauki musisz dać szansę swojej pamięci na oswojenie się z nowym materiałem. Powtórz wszystko, nad czym Twój mózg pracował w ostatnim czasie przez 5-15 minut.
     
  2. Pamięć wymaga odświeżenia po kolejnych 24 godzinach. Bierz się do pracy! Teraz wystarczy poświęcić od 2 do 4 minut, by wszystkie informacje z poprzedniego dnia zostały na dłużej w Twojej pamięci.

  3. Następna powtórka wypada dopiero po 7 dniach. Wszystko idzie jeszcze szybciej, bo wystarczy, że nie stracisz swojej koncentracji i uwagi na 2 minuty, a wszystko ułoży się w Twojej pamięci.

  4. Przypominaj sobie treści raz w miesiącu, jeśli chcesz, żeby zdobyta wiedza nie ulatywała, a na pewno łatwiej będzie Ci sięgnąć po potrzebne informacje w przyszłości.

To wcale nie takie trudne i czasochłonne, prawda? Sposobów na lepsze zapamiętywanie informacji, jest mnóstwo. Tylko jednym z nich jest zaprezentowany powyżej. Możesz samodzielnie testować różne z nich i znaleźć ten najlepiej pasujący do Ciebie!

Czas na kilka technik, by uczyć się szybciej, nie tracąc koncentracji i uwagi, które ja stosuję na co dzień!

#1 Multitaksing to mit

Mniej znaczy więcej! Zrezygnuj z multitaskingu! Skup swoją uwagę na jednej wykonywanej czynności. Najnowsze badania wskazują, że nie istnieje coś takiego jak multitasking.

Zamiast poświęcać energię na przeskakiwanie pomiędzy różnymi zadaniami, bo właśnie to wtedy robisz, musisz wybrać jedno z nich i na nim się skoncentrować, a tym samym zwiększysz swoją efektywność.

Twój mózg potrzebuje od 5 do 20 minut, żeby przenieść uwagę z jednego wykonywanego zadania na drugie! Chcesz uczyć się krócej? Skup się na jednej rzeczy na raz!

#2 Zasada 2 minut, nie 2 dni

Niekoniecznie dotyczy ona samej nauki, ale codziennie oszczędzam dzięki niej ogrom czasu. Nie rozdrabniaj się. Najbardziej denerwującą rzeczą na świecie jest moment, kiedy różne drobne zadania skumulowały się tak bardzo, że zajmujesz się już tylko nimi.

Jeśli wykonanie jakiegoś zadania zajmie Ci mniej niż 2 minuty, zrób je od razu. Nie baw się we wpisywanie go do kalendarza czy trzymanie z tyłu głowy przez resztę dnia. Wykonaj od razu i zapomnij.

Czas to pieniądz: zasada 2 minut
Czas to pieniądz: zasada 2 minut

#3 Określ swój priorytet. Skup się na tym co ważne

Na początku dnia spisz listę zadań do wykonania. Na pierwszym miejscu umieść najważniejsze z nich i zabierz się za ich wykonanie w pierwszej kolejności. Nawet jeśli w niespodziewany sposób dalszy plan dnia ulegnie zmianie, Tobie i tak będzie towarzyszył spokój z wykonania najistotniejszej rzeczy. 

Zobacz, kartka papieru i coś dopisania mogą odciążyć choć trochę Twój mózg i dać spokój na cały dzień. Jeśli jednak jesteś jednym z tych, którzy lubią wszystko robić w aplikacjach na telefonie lub online, sprawdź tę listę. Na pewno będziesz w raju!

sprawdź nasze zajęcia

Kliknij w poniższy przycisk i sprawdź nasze przedmioty

#4 A co tu tak włosko? Technika Pomodoro, czyli dbaj przerwy w nauce

25 minut pracy w skupieniu, 5 minut odpoczynku. Proste i niezwykle skuteczne. Kto powiedział, że przerwy w nauce są niewydajne. Chcesz uczyć się efektywnie? Na określony czas odetnij się od rozpraszaczy, zrób to co jest do wykonania, a później w spokoju odetchnij i zapomnij na chwilę o wszystkim.

Potrzebna pomoc? Jest masa aplikacji i narzędzi online wykorzystujących tę technikę: czy to być prosty timer Pomodoro Timer lub Mechaniczny Pomidor czy Forest App. Znajdź najlepiej pasującą do Ciebie.

Pomodoro, to jest to!
Pomodoro, to jest to!

#5 Jak zjeść słonia? Po kawałku

Technika stawiająca na rozbijanie złożonych zadań na drobne informacje, łatwiejsze do wykonania i przyswojenia. Podziel temat na mniejsze kawałki materiału i nie daj się przytłoczyć. Widząc pierwsze postępy zwiększysz motywację do dalszego działania.

#6 Hey Siri! Co mam teraz zrobić?

Spisuj wszystkie swoje zadania i plany. Pamięć jest ulotna, w zabieganiu łatwo zapomnisz co było jeszcze do zrobienia i czego trzeba się jeszcze nauczyć. Tworząc listę zadań masz wszystko zebrane pod ręką i realnie wiesz, ile czasu musisz zarezerwować w ciągu dnia. Rozdysponuj go świadomie.

Jak planować swoje zadania?
Jak powtarzać trudny materiał?

#7 Wszystko z rozsądkiem!

Planując dzień łatwo zapomnieć, że doba ma 24 godziny. Zamiast tworzyć wyśrubowaną liczbę zadań i planować uczyć się niemal bez przerwy, spisz 60% z nich.

Lepiej odczuć satysfakcję ze zrealizowania wszystkiego co było zamierzone i stwierdzić, że nauka była efektywna, niż czuć niezadowolenie z opuszczenia kilku czynności.

Każdy z nas ma w sobie odpowiedź na pytania: Jak się uczyć? Jak pamiętać wszystkie informacje z zajęć? Jedyne czego potrzebujesz w tym momencie to trochę zaangażowania i otwartości, by przetestować różne techniki. Rób wszystko w zgodzie ze sobą, a zobaczysz, że w końcu zauważysz moment, kiedy uczysz się w dużo krótszym czasie i w dodatku przyswajasz wiele więcej informacji.

Pamiętaj, żeby stawiać sobie cele: o ile szybciej chcę się uczyć, co chcę pamiętać, a co niekoniecznie, na co poświęcam swoją energię i czas. To jest najlepszy punkt startowy do wzbudzenia w sobie motywacji wewnętrznej (silnika napędzającego Cię od środka, pomagającego w realizacji stawianych sobie celów: tutaj fajny webinar na ten temat).

Jasna sprawa, że nadchodzące egzaminy, sprawdziany czy inne momenty sprawdzające Twoją wiedzę, nie sprzyjają spokojnej nauce, a wręcz przeciwnie, generują napięcie i stres (tutaj kilka rad jak sobie radzić ze stresem i sposoby wykorzystywania go na swoją korzyść). Należy jednak pamiętać, że możesz wyjść z zamkniętego kręgu ZZZ (zakuć, zdać, zapomnieć) i czerpać z nauki satysfakcję!

Rady jak to robić już masz, więc nie ma co tracić czasu. Postaw na efektywną naukę już teraz! Trzymam kciuki!

Zobacz nasze szkolenie z efektywności!

Sprawdź inne nasze artykuły!

O autorze

Oskar Kwitek

Oskar Kwitek

Pomysłodawca i współzałożyciel EduSpace Tutoring Center. Na co dzień współpracuje z młodymi ludźmi i pomaga im osiągać sukcesy edukacyjne. Nigdy się nie poddaje, pracuje na mocnych stronach i zawsze dąży do postawionych celów. Jego uczniowie mówią, że współpraca z nim to czysta, choć intensywna, przyjemność!

Jeśli mogę Ci w czymś pomóc, skontaktuj się bezpośrednio ze mną!

lub umów się na bezpłatną konsultację online, wybierając dogodny dla Ciebie termin

Skontaktuj się z nami!

Zostaw swoje dane, a my wrócimy do Ciebie najszybciej jak to możliwe!

Wypełniłeś/aś formularz kontaktowy, co oznacza, że jesteś zainteresowany/a naszą ofertą i oczekujesz kontaktu z naszej strony. Przed przesłaniem nam Twoich danych osobowych, zapoznaj się z dokładniejszymi informacjami na temat tego, jak będziemy je przetwarzać.

Udostępnij ten post

Jedna odpowiedź

  1. Chciałem tylko wpaść i powiedzieć, że Twój post jest świetny! Jest jasny, zwięzły i pełen praktycznych wskazówek. Dziękuję za dostarczenie tak wartościowych treści!

Podziel się tutaj swoją opinią