Akademia

LICEUM: Jak wybrać szkołę średnią? [PORADNIK]

Czas wybrać szkołę średnią!

Już niedługo, bo od 17 maja, rusza rekrutacja do liceów oraz innych szkół ponadpodstawowych- technikum i szkoły branżowej I stopnia (informacje o wymaganych dokumentach i kolejnych terminach znajdziesz tutaj). Pytanie, które zadają sobie w tym momencie uczniowie i rodzice, to którą ze szkół średnich wybrać i czym się kierować podczas tej decyzji.

W tym artykule wybór szkoły będzie bezpośrednio związany z wyborem liceum, ale już niedługo pojawi się wpis oraz filmik na YouTube – Liceum Ogólnokształcące vs Technikum vs Szkoła Branżowa I stopnia (dawniej tzw. zawodówka), gdzie porównam wszystkie rodzaje szkół średnich w Polsce, więc trzymaj rękę na pulsie i śledź nasze profile na FaceBook’u (EduSpace Tutoring Center) oraz innych mediach!

Zanim postawisz sobie pytanie jaką szkołę średnią wybrać, warto podejść do tego wyboru trochę z innej strony, a konkretnie od końca – co Cię na tyle kręci, że będziesz z uśmiechem na twarzy robić to codziennie przez bliżej nieokreślony czas, w skrócie jak wyobrażasz sobie obraz Twojej przyszłości?

Bez tego pytania, każdy wybór szkoły średniej będzie co najwyżej dobrym strzałem. Proszę Cię w tym momencie o wiele, ale zwróć uwagę, że mówiąc o wyborze liceum, mówisz o pierwszym kroku (a może już kolejnym) do swojej kariery zawodowej.

Moim zdaniem tak właśnie należy traktować liceum, jako jeden z wielu kroków, które podejmiesz, by osiągnąć wymarzone życie. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie udało Ci się podjąć tego tematu, musisz spróbować. To nie jest tylko kolejny krok po szkole podstawowej, tzn. jest jeśli chodzi o Twoją ścieżkę kształcenia, ale nie powinien być to krok bez namysłu i zastanowienia. Nie tylko spędzisz tam kolejne 4 lata swojego życia, ale chcesz potem dobrze zdać matury i mieć wizję fajnej przyszłości. Prawda?

Wiem, to trudne! Też byłem na Twoim miejscu i miałem dokładnie taki sam problem. Zanim zaczniesz zbierać mnóstwo informacji o tym, jak wybrać liceum, spróbuj na chwilę o tym zapomnieć i daj swojej wyobraźni ponieść się tam, gdzie chcesz się znaleźć za kilka- kilkanaście lat.

Istnieje możliwość, że nie masz totalnie bladego pojęcia o czym mówię i za bardzo nie wiesz, w którym kierunku chcesz rozwijać swoje zainteresowania. Jedyne co mogę Ci w tym momencie zarekomendować to SZUKAJ!

Szukaj siebie i odkrywaj co Ci sprawia przyjemność, a jakich rzeczy i treści nawet nie tkniesz. Zwróć uwagę, żeby nie skusiły Cię najbardziej popularne i w tym momencie również najbardziej opłacalne wizje kariery, bo rynek pracy zmienia się tak szybko, że za parę lat sytuacja może się diametralnie zmienić.

umów się od razu na bezpłatną konsultację

Kliknij w poniższy przycisk i wybierz datę i godzinę, która najbardziej Ci odpowiada

Spokojnie. Nie ma co wpadać w panikę, bo takich osób jak Ty, których zainteresowania się jeszcze nie do końca wykrystalizowały jest sporo. Możesz spróbować skupić się na razie na rzeczach, która sprawiają Ci najwięcej frajdy w szkole, z których masz najlepsze oceny i nie nudzisz się podczas zajęć.

To już dobry punkt startu! Jeśli nie masz żadnego przedmiotu, który przez lata Twojej edukacji, wyłonił się spośród innych, spróbuj zrobić listę swoich wszystkich przedmiotów i wykreślaj z niej te, których nie lubisz najbardziej, a dostać z nich dobrą ocenę graniczy z cudem!

W ten sposób przechodząc niczym przez menu w restauracji, będzie łatwiej podjąć Ci decyzję , które przedmioty wybrać na poziomie rozszerzonym, a których na pewno nie.

Istnieje jeszcze jedna opcja, moim zdaniem najlepsza i najszybsza: skorzystać z pomocy osoby, która zna się na doradzaniu przy wyborze szkoły i chętnie Cię w tym wesprze.

Korzystając z pomocy takiego doradcy, możesz poznać swoje mocne strony i predyspozycje, dowiedzieć się wszystkiego o rekrutacji do liceów i zdobyć niezbędne informacje do podjęcia dobrej decyzji! Opcji na rynku jest bardzo dużo, więc możesz spokojnie szukać.

W EduSpace Tutoring Center również znajdziesz taką diagnostykę oraz pomoc na każdym kroku przy wyborze najlepszego liceum właśnie dla Ciebie.

U nas cały proces wygląda tak:

  • Spotykasz się z psychologiem i doradcą edukacyjnym. Zbieramy jak najwięcej informacji o Tobie, Twoich potrzebach i o tym, jak wyobrażasz sobie naukę w liceum
  • Wykonujesz specjalnie wytypowane dla Ciebie testy, które dostarczają nam dodatkowych informacji, w czym wyróżniasz na tle innych, jakie cechy Twojego charakteru są najmocniejsze i które zdolności dadzą Ci przewagę w nowej szkole
  • Ponownie spotykasz się ze specjalistą, który wspólnie z Tobą (no dobra włączmy w to rodziców) i Twoim rodzicami oprócz omówienia wyników, podpowie w jakich dziedzinach możesz osiągnąć największy sukces i przedstawi kilka scenariuszy Twojego dalszego rozwoju

jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej, zapraszam do kontaktu ze mną (info na dole strony) lub wejdź na naszą stronę (tutaj) i umów się na bezpłatną konsultację!

Najistotniejszą kwestią przy wyborze liceum jest to, by podjąć tę decyzję samodzielnie. Głos rodziców czy znajomych może bardzo często zagłuszyć Twój własny głos. Koniec końców to będzie Twoja szkoła i Twoje godziny nauki, więc musisz dokonać tego wyboru samodzielnie.

Oczywiście korzystaj z ich rad, wiedzy i doświadczeń, może akurat ktoś z Twoich znajomych uczył się w danej szkole i ma informacje z pierwszej ręki, w jaki sposób wygląda tam nauka, ile jest klas i czy da się nie zdać egzaminu. Korzystaj z tego, ale pamiętaj, że już samodzielnie możesz decydować o swojej edukacji i wziąć sprawy we własne ręce.

Podrzucam Ci fajny serwis internetowy- Mapa Karier, z różnymi zawodami, który jest cały czas aktualizowany (tutaj). Mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie i łatwiej będzie podjąć decyzję!

Dosłownie, zrób rekonesans ile zajmie Ci dojazd i powrót z przyszłego liceum. Mało kto bierze pod uwagę czynnik dojazdu, ale moim zdaniem jest on super istotny, zwłaszcza jeśli nie mieszkasz w dużym mieście. Sprawdź ile dziennie będziesz poświęcać czasu na dojazdy. Zbyt długa droga, którą będziesz pokonywać każdego dnia może skutecznie zniechęcić Cię do nauki!

sprawdź nasze zajęcia

Kliknij w poniższy przycisk i sprawdź nasze przedmioty

Przedmioty na poziomie podstawowym są przeważnie takie same w każdym liceum, chyba że wybierzesz bardzo specjalistyczne licea np. plastyczne. Warto się zainteresować, wśród jakich przedmiotów rozszerzonych możesz wybierać w wytypowanych szkołach.

Przedmioty rozszerzone w najprostszej linii będą powiązane z tymi, które będziesz zdawać na swoim egzaminie dojrzałości- maturze, ale niekoniecznie. Pamiętaj, że nie musisz już na początku decydować o swoim zakresie matury. Możesz wybrać przedmioty, które nigdy nie pojawiły się w Twoim planie zajęć albo uczą się ich uczniowie innych klas.

Dużo łatwiej jest jednak przemyśleć swoją ścieżkę edukacyjną wcześniej i dopasować swój plan zajęć do tych przedmiotów, które będziesz potrzebować, wybierając się na studia.

Dni otwarte w szkołach są bardzo dobrą okazją do zobaczenia jak wygląda liceum od środka. Zobacz jak wyglądają klasy, nauczyciele czy tak jak winnych szkołach masz super halę sportową czy może nie. Porozmawiaj z innymi uczniami i absolwentami. Dowiesz się od nich o życiu w tej szkole, którzy nauczyciele są ekstra przyjaźni, a których lepiej unikać.

Jeśli nie uda Ci się porozmawiać z innymi uczniami podczas dni otwartych, nic straconego! Na pewno masz znajomych albo znajomych-znajomych, którzy uczyli się w liceum, do którego chcesz iść. Skorzystaj z ich wiedzy i wypytaj o wszystko!

Jeśli akurat nie masz nikogo, kto chodził do szkoły, do której Ty się wybierasz. Na pewno już powstała grupa Twojego rocznika na Facebook’u lub wejdź na grupę poprzedniego i znajdziesz tam mnóstwo ciekawych informacji, które dadzą Ci szerszy obraz o stylu nauczania w wybranej szkole.

Metoda EWD pozwala zmierzyć jak bardzo szkoła przyczynia się do osiągania wyników przez jej uczniów. Niektóre „prestiżowe” licea przyjmują tylko uczniów, którzy są na tyle dobrzy, by podtrzymać ich wywindowany poziom. Nie sztuka z geniusza zrobić geniusza. Dlatego zwracając uwagę na EWD, możesz zorientować się jak dobrze dana szkoła uczy swoich uczniów.

Wybierz szkołę, w której będziesz mieć szansę się rozwinąć i zainspirować przez super nauczycieli i znajomych. Aby sprawdzić EWD danej szkoły kliknij w ten link i wyszukaj swoją szkołę.

Wybór liceum, to napięcie, stres i strach przed złą decyzją. Jesteś w stanie sprawdzić wiele rzeczy wcześniej i dobrze się przygotować na rozpoczęcie nauki w nowej szkole, ale jest mnóstwo innych czynników, które mogą wpłynąć na to, jak będziesz się czuć w liceum (tutaj artykuł, jak opanować stres).

Jeśli poczujesz, że nie jest do klasa lub szkoła dla Ciebie, albo po prostu nie czujesz się dobrze wśród nowopoznanych ludzi. Nie myśl o rekrutacji do szkoły średniej, jako ostatecznej decyzji o kształcie Twojej edukacji. Zawsze można zmienić liceum i spróbować w innych szkołach!

Licea bywają straszne, ale tylko na początku. Daj szansę szkole i ludziom. Wszyscy dookoła znaleźli się w nowym miejscu i starają się odnaleźć, zupełnie jak Ty. Każdy będzie próbował pokazać się z dobrej strony i znaleźć nowych znajomych! Nie skreślaj od razu swojego wyboru i zobacz jak Ci się spodoba, po chwili, kiedy opadnie już kurz, a Ty będziesz w stanie określić czy to szkoła dla Ciebie czy nie!

Sprawdź inne nasze artykuły!

O autorze

Oskar Kwitek

Oskar Kwitek

Pomysłodawca i współzałożyciel EduSpace Tutoring Center. Na co dzień współpracuje z młodymi ludźmi i pomaga im osiągać sukcesy edukacyjne. Nigdy się nie poddaje, pracuje na mocnych stronach i zawsze dąży do postawionych celów. Jego uczniowie mówią, że współpraca z nim to czysta, choć intensywna, przyjemność!

Jeśli mogę Ci w czymś pomóc, skontaktuj się bezpośrednio ze mną!

lub umów się na bezpłatną konsultację online, wybierając dogodny dla Ciebie termin

Skontaktuj się z nami!

Zostaw swoje dane, a my wrócimy do Ciebie najszybciej jak to możliwe!

Wypełniłeś/aś formularz kontaktowy, co oznacza, że jesteś zainteresowany/a naszą ofertą i oczekujesz kontaktu z naszej strony. Przed przesłaniem nam Twoich danych osobowych, zapoznaj się z dokładniejszymi informacjami na temat tego, jak będziemy je przetwarzać.

Udostępnij ten post

Podziel się tutaj swoją opinią

Sprawdź nasze zajęcia

Zobacz ofertę zajęć EduSpace i umów bezpłatne konsultacje!