W kilku ostatnich postach analizowaliśmy strukturę programu IB Diploma Programme, natomiast dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć Wam o studiach za granicą. Od razu warto powiedzieć, że lista uczelni i krajów, gdzie można kontynuować przygodę z edukacją, jest niezmiernie długa, a większość z nich ma zróżnicowane systemy aplikacji. Postaramy się wobec tego podzielić się z Wami generalnymi zasadami i poradami dotyczącymi aplikowania na studia za granicą.
Egzaminy maturalne i dyplom IB - na skróty:
Jak zacząć?
Oczywiście, aby zacząć planować studia za granicą, musicie najpierw mieć chociaż mgliste pojęcie o tym, co Was interesuje, z czym chcielibyście związać swoją przyszłość, co byłoby dla Was równoznaczne ze spełnieniem intelektualnym lub kreatywnym. Jeśli nie macie pojęcia, jakie studia Was interesują, w EduSpace oferujemy Diagnostykę Potencjału, podczas której, poprzez serię rozmów z doświadczonymi psychologami i doradcami zawodowymi oraz wypełnianie testów psychologicznych możecie poznać swoje mocne strony i wraz z pełnym raportem dotyczącym Waszej osobowości i predyspozycji. Jeśli jesteście zainteresowani, zapraszamy tutaj .
Warto zacząć interesować się tą kwestią jak najszybciej – oczywiście nikt nie ma prawa wymagać od Was, abyście podczas pierwszego roku w szkole średniej wiedzieli dokładnie, jaki kierunek będzie dla Was najlepszy, jednak rekrutacja na większość uczelni w krajach innych niż Polska rozpoczyna się o wiele wcześniej – możliwe, że na początku ostatniego roku liceum będziecie już musieli składać wnioski, aplikować poprzez platformy, tworzyć listy motywacyjne i tak dalej.
Wstępna selekcja
Warto stworzyć sobie plik czy tabelkę, gdzie zapiszemy listę uczelni, które nas interesują. Elementy, które warto uwzględnić w tworzeniu takiej listy, to przede wszystkim daty aplikacji, które mogą różnić się nawet nie tylko od kraju do kraju, ale także od uczelni do uczelni czy nawet od kierunku do kierunku. Na przykład, jeśli chcemy aplikować na studia w Wielkiej Brytanii, to deadline wysłania aplikacji na większość kierunków to 15 stycznia, jeśli jednak interesują nas medycyna, weterynaria czy stomatologia albo uniwersytety takie jak Oxford lub Cambridge, to musimy wysłać naszą aplikację już 15 października – czyli kilka miesięcy wcześniej.
Jaki stopień studiów mnie interesuje?
Generalnie, w Europie studia na poziomie undergraduate (czyli te, na które idziecie po szkole średniej), to głównie Bachelor’s Degree – czyli po prostu licencjat. Trwa on zwykle trzy lub cztery lata, jednak oczywiście są wyjątki. BA oznacza Bachelor of Arts (licencjat z nauk humanistycznych), BSc – Bachelor of Sciences (licencjat z nauk ścisłych). Po Bachelor’s Degree możemy kontynuować naukę i aplikować na Master’s Degree, czyli studia na stopniu magisterskim, które trwają zwykle od roku do dwóch. Warto pamiętać, że w przypadku kierunków takich jak, na przykład, medycyna – proces studiowania będzie trwał dłużej.
W USA natomiast jeśli interesują nas studia na poziomie undergraduate, to możemy starać się o dyplom Associate lub Bachelor. Bachelor bywa porównywany z tytułem licencjata, natomiast Associate nie ma odpowiednika w Polsce. Associate trwa dwa lata, natomiast Bachelor – cztery.
Kwalifikacje
Trzeba także zorientować się, jakie kwalifikacje trzeba mieć, aby dostać się na dany kierunek. Zwykle należy mieć odpowiedni dyplom oraz potwierdzenie umiejętności językowych.
umów się od razu na bezpłatną konsultację
Kliknij w poniższy przycisk i wybierz datę i godzinę, która najbardziej Ci odpowiada
Testy i dyplomy
Generalnie, jeśli interesuje nas nauka na uniwersytecie, to musimy mieć oczywiście dyplom ukończonej szkoły średniej. Takim dyplomem jest na przykład świadectwo dojrzałości oraz zdana matura, czy dyplom International Baccalaureate Diploma Programme (IB DP).
Jeśli interesuje nas jednak nauka w Stanach Zjednoczonych, to musimy też mieć zdane egzaminy o nazwie SAT. To po prostu ustandaryzowane testy, które piszą uczniowie w USA. To wyniki z SATów liczą się podczas rekrutacji na amerykańskie uczelnie.
Jeśli interesują nas studia w Wielkiej Brytanii, to na wiele kierunków, takich jak na przykład medycyna, prawo, ale też historia, wymagane będą specjalistyczne testy badające nasze predyspozycje w danym kierunku. Listę tych testów i uczelni, które ich wymagają, znajdziecie tutaj.
Kwalifikacje językowe
Większość uczelni będzie wymagała jakiegoś dowodu, który poświadczy, że w dostatecznie wysokim stopniu posługujecie się językiem, w którym macie studiować. Brytyjskie uczelnie np. wymagają często odpowiednio wysokiego wyniku z IELTS lub nawet z konkretnych jego części. Jednak uwaga: niektóre uczelnie respektują inne formy, które poświadczą, że znacie dany język. Taką formą może być np. ocena z danego języka w IB, jeśli jest odpowiednio wysoka. Warto jednak upewnić się, czy dana uczelnia na pewno oferuje taką możliwość.
Wymagane przedmioty
Warto sprawdzać każdy kierunek, który nas interesuje, po kolei pod względem wymaganych przedmiotów, ponieważ może się okazać, że wymagania są zupełnie inne, niż się nam wydaje. Na niektóre kierunki nie musimy mieć żadnych konkretnych przedmiotów, natomiast musimy przygotować portfolio lub próbki tekstu.
Jak praktycznie wygląda aplikacja?
W krajach takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone czy Holandia stworzone zostały zunifikowane systemy internetowej aplikacji. W Zjednoczonym Królestwie system ten nazywa się UCAS, w USA – Common Application, w Holandii – StudieLink. Oczywiście, są między nimi różnice, na przykład w UCAS możemy wybrać maksymalnie pięć kierunków, na które aplikujemy, w StudieLink – jedynie 4, natomiast w Common Application ta liczba sięga dwudziestu – i to nie kierunków, ale uczelni.
Uwaga: niektóre uczelnie oferują tak zwany „rok zerowy”, foundation year: dotyczy to szczególnie uczelni artystycznych. Zwykle na foundation year aplikuje się poza głównym systemem; dotyczy to na przykład foundations na prestiżowych Central Saint Martins, London College of Fashion czy KABK (Royal Academy of Arts in Hague).
sprawdź nasze zajęcia
Kliknij w poniższy przycisk i sprawdź nasze przedmioty
Jakie dokumenty muszę przygotować?
To zależy od kierunku i uczelni, jednak zwykle potrzebne będą świadectwo z przedostatniej klasy szkoły średniej lub przewidywane oceny końcowe (predicted grades).
Co jednak ważne, praktycznie wszystkie uczelnie wyższe poza polską wymagają dokumentów, które sprawią, że dowiedzą się o kandydacie czegoś, co wykroczy poza wyniki maturalne. Co warto przygotować?
- referencje od nauczycieli, mentorów lub tym podobnych osób. Sprawdźcie, ile osób skłonnych do wystawienia Wam referencji musicie znaleźć, a także jaki jest limit znaków, ponieważ różni się to od kraju do kraju.
- Personal statement lub esej rekrutacyjny – tekst, w którym opowiadacie o sobie i przekonujecie uczelnię, że jesteście dobrym kandydatem na dany kierunek. Jest wiele sposobów na napisanie takiego listu, często uwzględnia się w nim pozaszkolne aktywności, staże (jeśli mieliśmy szansę wziąć w nich udział) lub wolontariaty czy nawet przeczytane książki.
Koszt studiów
Oczywiście, koszt studiów zależy od kraju i od rodzaju uczelni – czy będzie prywatna, czy publiczna – które nas interesują.
Najdroższe studia są w Stanach Zjednoczonych – tam studia kosztują średnio nieco więcej niż 55 tysięcy dolarów za rok, jednak USA ma rozwinięty program stypendialny. Potrzeba jest tam również wiza studencka.
Studia w Wielkiej Brytanii kosztowały do tej pory około 9-10 tysięcy funtów za rok, jednak największym udogodnieniem była możliwość dostania pożyczki od Student Loans Company, która w całości pokrywała czesne. Niestety, po Brexicie zdecydowano, że jedynie osoby, które rozpoczynają studia do roku akademickiego 2020/2021 (włącznie) lub osoby, które posiadają status presettled lub settled w Wielkiej Brytanii mają prawo do pożyczki rządowej. Urosły również czesne: jeśli nie spełniacie wymienionych warunków, to będziecie traktowani jako International Students i Wasze czesne będą oscylować powyżej 20 tysięcy funtów rocznie. Co więcej, bez statusu pre-settled będzie Wam również potrzebna wiza studencka.
Sytuacja jest nieco lepsza w Holandii czy Niemczech. W Holandii studia kosztują od 1 tysiąca euro do nieco ponad 2 tysięcy euro za rok. W Niemczech czesne za rok studiów raczej nie przekraczają 600 euro, a zwykle są niższe.
We Francji i we Włoszech koszty studiów są bardzo zróżnicowane – od 200 euro do ponad 12 tysięcy euro za rok (tak jest na na przykład uniwersytecie wojskowym we Francji, École Polytechnique).
Co dalej?
Temat studiów jest niewyczerpany. Jeśli chcielibyście, żebyśmy odpowiedzieli na Wasze konkretne pytania, to zachęcamy do pisania ich w komentarzach pod tym postem lub do kontaktu drogą mailową na adres kontakt@eduspace.edu.pl.
W następnych postach skupimy się na materiałach dla rodziców, w których opowiemy o podstawach programu matury międzynarodowej, podzielimy się radami, jak wesprzeć swoje dziecko, oraz jakie IB DP generuje koszty.
Gdzie jeszcze jesteśmy?
Jak zawsze, zapraszamy też w inne miejsca, w których opowiadamy o edukacji:
Sprawdź inne nasze artykuły!
- Matura IB, matura międzynarodowa: co to jest? Jak wybrać szkołę?
- Mity na temat matury międzynarodowej IB
- Matura polska a międzynarodowa (IB DP) – różnice
- Matura międzynarodowa IB (IB DP) – przedmioty i jak je zaliczyć
- Matura międzynarodowa IB (IB DP) – prace zaliczeniowe
- Matura międzynarodowa IB (IB DP) – egzaminy maturalne, warunki dostania dyplomu
O autorze
Iga Trydulska
Studentka dziennikarstwa modowego na London College of Fashion, pasjonatka kultury, mody i sztuki. W EduSpace zajmuje się sprawami IB, którego jest absolwentką. W wolnym czasie ogląda stare filmy, czyta reportaże, fotografuje.