Akademia

Matura IB: na co się przygotować idąc do IB DP?

Jeśli śledzicie naszą serię artykułów poświęconych programowi International Baccalaureate Diploma Programme, to wiecie już pewnie, jak przedstawia się struktura IB DP, czym różni się on od polskiego systemu edukacji oraz poznaliście niektóre mity na temat matury międzynarodowej. W ostatnich postach z cyklu chcielibyśmy przedstawić Wam inne spojrzenie na maturę IB: podzielimy się radami i doświadczeniami, które mogą pomóc Wam w przejściu przez program.

Dzisiejszy post skierowany jest do osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z IB DP. Co warto wiedzieć, aby dobrze poradzić sobie w programie? Co zrobić przed samym rozpoczęciem roku? W jakie podręczniki i pomoce naukowe zainwestować?

Na początku trzeba oczywiście powiedzieć, że nauka, planowanie czasu, tempo pisania prac – to niesamowicie indywidualne zagadnienia i nie ma jednej, prostej ścieżki. Niektórzy są w stanie uczyć się jedynie z papierowych notatek, dla innych najwygodniejszą opcją są filmiki na youtubie. Na pewno warto eksperymentować i znaleźć swoją drogę. Wobec tego, przedstawione tutaj informacje chcemy, abyście traktowali jako rady lub drogowskazy, a nie sztywne wytyczne.

W pierwszych czterech akapitach skupimy się na przygotowaniu mentalnym przed IB DP.

Tak jak już wielokrotnie wspominaliśmy (czytaj więcej), zanim zacznie się właściwy program International Baccalaureate Diploma Programme, należy przejść przez tak zwane pre-IB. Podczas tego czasu trzeba wyrobić pewne podstawy polskiego systemu edukacji – co oznacza, że musicie być przygotowani na zaliczenie kilku przedmiotów, które raczej nie przydadzą się Wam podczas matury międzynarodowej czy podczas rekrutacji na studia. Mowa tutaj o modułach takich jak wiedza o kulturze czy edukacja dla bezpieczeństwa.

Wielu uczniów, którzy decydują się na program matury międzynarodowej, stawia sobie bardzo wysokie wymagania: oczekują od siebie niezwykłej wszechstronności i wzorowych ocen z każdego przedmiotu, bez względu na jego przydatność czy na inne czynniki. Oczywiście warto zawsze się starać, ale należy także pamiętać, że nie musimy być dobrzy ze wszystkiego. Szczególnie w pre-IB, gdzie przedmiotów jest kilkanaście, powinno się podejść do nauki strategicznie: skupić się na przedmiotach, które mogą nam się przydać w przyszłości czy tych, które nas interesują.

W IB DP można wybrać przedmioty, których polski program nie oferuje. Nie wszystkie szkoły oferują pełen pakiet przedmiotów, jednak do dosyć popularnych opcji należą moduły takie jak psychologia, ekonomia, global politics czy visual arts. Jeśli nigdy nie braliście udziału w zajęciach z takich przedmiotów, to jak macie wiedzieć, czy się Wam spodobają?

Warto porozmawiać z absolwentami IB DP, na przykład podczas dni otwartych czy targów edukacyjnych. Mogą Wam oni opowiedzieć o swoich wrażeniach czy o programie. Wy sami możecie za to posłuchać podcastów czy poczytać książki z danej dziedziny. My polecamy Wam na przykład książki z serii Penguin Modern Classics (link) – możecie tam znaleźć wiele ciekawych tytułów (na przykład – eseje Sontag (np. klasyczne „On photography”) czy Bergera („Ways of seeing”) mogą pomóc Wam zdobyć wiedzę z dziedziny Visual Arts), które pomogą Wam rozeznać się w przedmiotach społecznych czy humanistycznych.

umów się od razu na bezpłatną konsultację

Kliknij w poniższy przycisk i wybierz datę i godzinę, która najbardziej Ci odpowiada

Jak mogliście dowiedzieć się z poprzednich postów (czytaj więcej), program IB DP prowadzony jest w języku innym niż polski. Szkoły w Polsce zwykle prowadzą go po angielsku, jednak kilka placówek oferuje francuski lub hiszpański jako język wykładowy. Przed dostaniem się do programu uczniowie muszą zwykle zdać testy znajomości lub predyspozycji językowych, co ma na celu gwarantować, że podczas IB DP będą posługiwać się wymaganym językiem bez większych trudności.

Niestety, nie zawsze jest to proste. Jeśli chodziliście wcześniej do szkoły, w której językiem wykładowym był polski, a jedynym kontaktem z angielskim były lekcje, kursy, wyjazdy czy rozmowy z nauczycielem, to nauka w danym języku może okazać się wyzwaniem. Jest tak głównie dlatego, że podczas tradycyjnej nauki języka raczej nie poznaje się specjalistycznego słownictwa niezbędnego podczas przedmiotów takich jak matematyka, biologia, fizyka, chemia, psychologia.

Jeśli macie trochę wolnego czasu, to przed zajęciami warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami, które przydadzą się podczas nauki danych przedmiotów. Nieocenioną pomocą jest także czytanie książek w danym języku, szczególnie, jeśli dotyczą dziedziny, z którą zamierzacie się związać.

Wielokrotnie polecaliśmy tutaj źródło wiedzy w postaci IBO Subject Guides. Są to dokumenty PDF, w których opisany są program i egzaminy lub prace wymagane z danego przedmiotu. Dzięki nim możecie utrwalić sobie informacje na temat danych modułów. To dosyć ważne, ponieważ IB DP to dla większości osób zupełnie nowy system i można się w nim pogubić, dlatego jasne wytyczne zawarte w Subject Guides mogą uratować Wasze zaliczenia.

Subject Guides można łatwo znaleźć w Internecie: wystarczy wpisać nazwę przedmiotu, która nas interesuje, „IB DP subject guide” oraz „first assessment 2021”. Należy zwrócić uwagę, czy znaleziony przez nas dokument na pewno dotyczy nowej podstawy programowej (stąd właśnie „first assessment 2021”) i programu Diploma Programme (a nie, na przykład, Career-Related Programme). 

Przygotowanie mentalne za nami, czas na aspekty praktyczne.

W polskim programie szkoła przygotowuje wykaz niezbędnych, dostępnych w Polsce podręczników – niestety, w przypadku IB DP sprawa przedstawia się inaczej. Generalnie, nie ma oficjalnych i zawsze wymaganych podręczników do matury międzynarodowej. Jak zwykle, wszystko zależy od przedmiotu i nauczyciela – niektórzy wymagają konkretnych książek, inni decydują się na przekazywanie wiedzy jedynie za pomocą prezentacji online czy rozdawanych materiałów xero.

W przypadku przedmiotów humanistycznych problemem jest to, że każdy nauczyciel wybiera inne ścieżki w programie – inne lektury w przypadku języków i literatury, inne tematy w przypadku historii, i tak dalej. Jeśli lubimy uczyć się z papierowych materiałów, można zainwestować w pomoce naukowe przypominające vademeca lub zeszyty do powtarzania.

Kolejnym problemem z podręcznikami do IB DP jest ich dostępność, a raczej jej brak. Większość pozycji jest bardzo droga i trzeba sprowadzać je spoza Polski. Pomocne mogą wtedy okazać się grupy na Facebooku dotyczące programów IB DP – na przykład, Giełda IB.

Tak jak w przypadku wszystkich programów nauczania, najbardziej efektywnym sposobem na przygotowanie się do egzaminów kończących naszą przygodę z IB DP, jest rozwiązywanie arkuszy z poprzednich lat lub tych tworzonych przez egzaminatorów w ramach testów próbnych. Warto zaopatrzyć się w zbiór takich egzaminów – szczególnie przydatne są pule online.

sprawdź nasze zajęcia

Kliknij w poniższy przycisk i sprawdź nasze przedmioty

Nieważne, czy wybieracie matematykę na Higher czy Standard Level i czy idziecie tokiem analysis and approaches czy też applications and interpretation – w każdym wypadku będziecie potrzebować kalkulatora graficznego. Zwykle nauczyciele matematyki pomagają wybrać dobry model. Popularne firmy to w szczególności Texas Instruments oraz Casio. Niektóre szkoły oferują wypożyczanie kalkulatorów.

Jeśli macie wątpliwości odnośnie struktury programu, zapraszamy do lektury naszych poprzednich postów, poniżej w sekcji „Sprawdź inne nasze artykuły!”. Natomiast w następnym artykule skupimy się na radach dotyczących przejścia przez IB DP – podpowiemy, jak odpowiednio dobrać przedmioty oraz jak rozplanować naukę.

W ostatnim poście natomiast chcielibyśmy odpowiedzieć na bezpośrednie pytania, dlatego zachęcamy do pisania ich w komentarzach lub do kontaktu drogą mailową, na adres: kontakt@eduspace.edu.pl.

Gdzie jeszcze jesteśmy?

Jak zawsze, zapraszamy też w inne miejsca, w których opowiadamy o edukacji:

Sprawdź inne nasze artykuły!

O autorze

Iga trydulska EduSpace

Iga Trydulska

Studentka dziennikarstwa modowego na London College of Fashion, pasjonatka kultury, mody i sztuki. W EduSpace zajmuje się sprawami IB, którego jest absolwentką. W wolnym czasie ogląda stare filmy, czyta reportaże, fotografuje.

Skontaktuj się z nami!

Zostaw swoje dane, a my wrócimy do Ciebie najszybciej jak to możliwe!

Wypełniłeś/aś formularz kontaktowy, co oznacza, że jesteś zainteresowany/a naszą ofertą i oczekujesz kontaktu z naszej strony. Przed przesłaniem nam Twoich danych osobowych, zapoznaj się z dokładniejszymi informacjami na temat tego, jak będziemy je przetwarzać.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź nasze zajęcia IB

Zobacz ofertę zajęć EduSpace w systemie matury międzynarodowej IB i umów bezpłatne konsultacje!